fbpx
Folia samochodowa (Car Wrapping) należy do najpopularniejszych zabezpieczeń, które nie tylko chronią samochód przed uszkodzeniami, ale również mogą podkręcić jego walory wizualne lub całkowicie zmienić jego wygląd. Na rynku dostępne są trzy rodzaje folii samochodowych: monomerowe, polimerowe i wylewane. Jaką folię wybrać? Jakie są ich funkcje? Jak wygląda proces ich założenia? Czy jest to opłacalny zabieg? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym blogu.

 

folia samochodowa

 

Czym jest car wrapping?

 

Jest to szybka i prosta metoda oklejenia samochodu folią samoprzylepną. Pozwala ona na zabezpieczenie karoserii przed drobnymi uszkodzeniami, a oprócz tego odświeża wygląd samochodu lub zmienia jego wizerunek. Folia samochodowa umożliwia oklejenie każdego element samochodu zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Jeszcze do niedawna folie samochodowe stosowano głównie w celach reklamowych. Oklejany taką folią samochód służył jako reklama mobilna. Dzisiaj coraz więcej kierowców stosuje folie samochodową jako zabezpieczenie pojazdu oraz do zmiany jego wyglądu.

 

Jakie są rodzaje folii samochodowych?

 

Wyróżniamy 3 typy folii samochodowych:

 • Monomerowe
 • Polimerowe
 • Wylewane

 

Folie monomerowe są najtańszym rozwiązaniem na oklejenie samochodu. Głównie wykorzystywane są do oklejenia niewielkich powierzchni o nieskomplikowanym kształcie. Warto pamiętać, że stosuje się ją tylko na płaskich i gładkich powierzchniach. Zazwyczaj wybiera się folię monomerową kiedy nie zależy nam na długotrwałym okresie jej użytkowania, ponieważ trwałość tej folii wynosi ok. 3 lata. Jest najmniej elastyczna spośród wszystkich folii za sprawą jej grubości, która waha się miedzy 80 a 100 mikrometrami. Najczęściej wykorzystywana jest jako powierzchnia reklamowa.

 

Folie polimerowe znajdują zastosowanie przy obłych powierzchniach, ponieważ posiadają dużo mniej naprężeń niż w przypadku folii monomerycznej. Co za tym idzie jest o wiele bardziej wytrzymała, a jej żywotność mieści się w granicach 5-8 lat. Folia polimerowa jest cieńsza – wynosi ok. 70 mikrometrów grubości, dlatego cechuje ją większa elastyczność. Dodatkowo wyróżnia ją odporność na działanie promieni UV i negatywnych skutków działania temperatury.

 

Folia wylewana jest najdroższą opcją oklejenia samochodu, ale jednocześnie jest najbardziej trwała i elastyczna. Idealnie nadaje się do nieregularnych powierzchni, gdzie występują zagłębienia, zaokrąglenia, wtłoczenia itp. Wykorzystuje się ją najczęściej do oklejenia całej powierzchni samochodu w celu zmiany koloru pojazdu. Folia wylewana daje niesamowity efekt estetyczny za sprawą jej błysku. Folie tego typu posiadają nieznaczną grubość od ok. 0,08 do 0,13 mikrometrów, co oznacza, że idealnie dopasują się do każdej nawet najbardziej skomplikowanej powierzchni.

 

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje folii wykorzystywane są głównie jako oklejanie reklamowe.

 

Jak wygląda proces aplikacji folii samochodowej?

 

 • Oględziny oklejanej powierzchni

Przed przystąpieniem do montażu folii samochodowej należy sprawdzić, czy oklejana przez nas powierzchnia nie jest w żaden sposób uszkodzona. Nawet najmniejsza rysa, odprysk czy pęknięcie stanowi poważną przeszkodę do aplikacji folii. Uszkodzona powierzchnia może spowodować samoczynne odklejanie się folii, oczywiście efekt wizualny również nie będzie robił dobrego wrażenia.

 

 • Zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia

Aby poprawnie i dokładnie zaaplikować folię należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Do oczyszczenia szyb potrzebny będzie dobry płyn do mycia oraz gumowa ściągaczka do nadmiaru wody. Oprócz tego niezbędna jest także rakla z filcem, która nie uszkodzi folii i pozwoli na jej idealne rozprowadzenie po całej powierzchni. Do późniejszego docinania folii warto zaopatrzyć się również w ostry nożyk.

 

 • Przygotowanie oklejanej powierzchni

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić przed montażem folii jest dokładne oczyszczenie oklejanej powierzchni. W przypadku szyb należy umyć je od zewnątrz i wewnątrz dobrym płynem unikając silnych detergentów, które mogą naruszyć ich strukturę. Ważne jest to, aby po umyciu powierzchni dokładnie je wysuszyć. Jest to istotny element od którego zależy cały proces finalnego montażu folii.

 

 • Docinanie folii

W zależności od wielkości powierzchni należy odpowiednio dociąć folię. Należy pamiętać, że etap docinania folii wykonujemy poprzez przyłożenie folii warstwą ochronną do oklejanego obszaru.

 

 • Montaż folii

Folii samochodowa posiada dwie warstwy – właściwą, która zawiera specjalny klej, oraz ochronną, którą przed aplikacją warstwy właściwej zdejmujemy. Zaczynając etap montażu folii usuwamy warstwę ochronną i spryskujemy klej oraz powierzchnię na którą chcemy zaaplikować folię roztworem wody z płynem. Następnie przykładamy folię do powierzchni i dociągamy ją do wszystkich krawędzi. Raklą z filcem wyciskamy wodę spod folii do momentu aż uzyskamy gładką i przejrzystą powierzchnię. Pamiętajmy, że resztki wody spod powłoki mogą odparować w przeciągu 24h. Jeżeli tak się nie stanie oznacza to, że niedokładnie oczyściliśmy obszar pod zaaplikowaną folią.

 

 

Folia ochronna PPF jako skuteczne zabezpieczenie pojazdu

 

Folia ochronna jak sama nazwa wskazuje zabezpiecza lakier przed uszkodzeniami oraz szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest folia PPF, która posiada właściwości samoregeneracji – co oznacza, że oprócz zabezpieczenia przed jeszcze niepowstałymi uszkodzeniami możemy również usunąć te, które nasz samochód już posiada. Folia ochronna PPF jest samoprzylepna i bezbarwna, dlatego nie narusza oryginalnego stanu naszego lakieru, a w dodatku jest łatwa w demontażu, który również nie uszkadza warstwy lakierniczej. Posiada właściwości hybrydowe, dzięki czemu skutecznie odprowadza wodę. Występuje w 3 wersjach: Standard Gloss, Platinium Gloss i Platinium Matt.

folia samochodowa

 

Folia samochodowa jako alternatywa do zmiany koloru samochodu

 

Jeżeli oprócz ochrony chcemy również nieco podrasować wygląd naszego samochodu zmieniając jego kolor możemy w tym celu wykorzystać folię. Dostępna jest ona w wielu wersjach kolorystycznych i daje większe pole do popisu niż w przypadku skorzystania z usług lakierniczych.

folia samochodowa

 

Podsumowując. Jakie zalety ma folia samochodowa?

 • Ochrona lakieru przed uszkodzeniami
 • Możliwość zmiany koloru samochodu bez ingerencji lakierniczych
 • Wykorzystanie folii jako powierzchni reklamowej (mobilna reklama)

 

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój pojazd lub podrasować jego wygląd zmieniając jego kolor zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

https://detailingsystem.pl/#oferta