fbpx

Każdy posiadacz samochodu chce dla swojego czterokołowego przyjaciela jak najlepiej. Oprócz serwisowania niezbędne jest także dbanie o jego wnętrze. O ile samo odkurzanie nie sprawia problemu, tak pranie tapicerki może wydawać się sporym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego. 

 

Od czego zacząć pranie tapicerki?

 

Należy dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu w celu pozbycia się wszelkich drobinek i zanieczyszczeń. Właściwe pranie tapicerki najlepiej zacząć od odkurzania podsufitki, a następnie stopniowo kierować się do niższych partii jak obszycia drzwi, plastiki wewnętrzne, fotele i bagażnik. Dopiero po odkurzeniu tych elementów należy zająć się wykładziną. Bywa ona dosyć problematyczna, ponieważ łatwo przylegają do niej zanieczyszczenia. Warto więc zaopatrzyć się w szczotkę o twardym włosiu, która z łatwością usunie zbędne drobinki przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej struktury wykładziny.

pranie tapicerki

Właściwe pranie tapicerki zaczynamy od czyszczenia podsufitki i materiałowych elementów bocznych drzwi. Odkurzamy te części i dokładnie szczotkujemy, żeby nie naruszyć ich pierwotnej struktury. Warto użyć szczoteczki o delikatnym włosiu, która oprócz usunięcia zanieczyszczeń dodatkowo nie naruszy stanu naszej tapicerki. Następnie za pomocą produktu do bonnetowania i ściereczek z mikrofibry czyścimy podsufitkę i obszycia bocznych drzwi. Na sam koniec warto przetrzeć oczyszczane elementy jeszcze raz suchą ściereczką, aby zapobiec ich zawilgoceniu i usunąć nadmiar produktu. Są one niezwykle chłonne i delikatne, idealnie sprawdzają się do czyszczenia trudnych powierzchni. Ściereczki i ręczniki z mikrofibry dostępne są w naszym sklepie dsshop.pl → https://dsshop.pl/kategoria/akcesoria/sciereczki-i-reczniki-z-mikrofibry/

 

Kolejnym ważnym elementem prania tapicerki jest czyszczenie plastików. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo produkty, które precyzyjnie oczyszczą plastikowe elementy i zapobiegną ich szybkiemu zniszczeniu.

 

Warto więc zagłębić się w temat chemii do prania i dedykowanych temu produktom. Cena to nie wszystko, liczy się przede wszystkim jakość, a najlepiej kiedy te dwa elementy współgrają ze sobą. Do czyszczenia plastikowych powierzchni można użyć zarówno najbardziej powszechnego APC jak i produktów bardziej zaawansowanych, np. cleanerów, detailerów, odżywek, dressingów itp. W naszym sklepie dsshop.pl dostępny jest szeroki asortyment produktów do czyszczenia plastików. Kliknij i sprawdź już teraz!

 

 

Jak wyczyścić plastikowe elementy?

 

Należy zaaplikować preparat w dedykowanej porcji (warto w tym celu zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdują się z tyłu opakowania) i rozcieńczyć z wodą w odpowiedniej ilości (informacja również znajduje się z tyłu opakowania). Następnie rozprowadzamy uzyskany roztwór na czyszczoną powierzchnię za pomocą atomizera. Kolejnym krokiem jest roztarcie zaaplikowanego preparatu przy pomocy dedykowanych do tego pędzelków lub szczoteczek. Wycieramy pozostałości produktu i brudu za pomocą ściereczki z mikrofibry. Na sam koniec zalecamy również zwilżenie ściereczki wodą i ponowne przetarcie plastikowych powierzchni w celu zwiększenia wydajności dressingów.

 

Czas przejść do kolejnego etapu prania tapicerki. Wyczyściliśmy już podsufitkę i obszycia bocznych drzwi, zajęliśmy się plastikami. Pozostało dopieścić fotele, bagażnik i wykładzinę.

 

Ostatni etap prania tapicerki

 

Zaczynamy od aplikacji preparatu do tapicerki a następnie rozprowadzamy za pomocą atomizera i wcieramy za pomocą szczoteczki. Zostawiamy na ok. 20 minut, przez ten czas preparat zacznie działać i uwolni wszelki brud. Po odczekaniu przystępujemy do wyciągania zanieczyszczeń odkurzaczem esktrakcyjnym. Podczas pierwszych pociągnięć warto zaaplikować preparat ułatwiający wypłukiwanie. Po wyczyszczeniu tapicerki pozostawiamy ją do wyschnięcia.

pranie tapicerki

Warto pamiętać, że nie z każdą tapicerką można obchodzić się w ten sam sposób. W przypadku tapicerki z alcantary proces wygląda tak samo jak przy zwykłym materiale. Jednak w przypadku skórzanego wykończenia należy postępować inaczej. W pierwszej kolejności czyścimy właśnie skórzane elementy, dopiero później pierzemy resztę tapicerki. Warto pamiętać o odpowiedniej kolejności w wykonywaniu tych czynności, ponieważ wbrew pozorom jest ona istotna. To samo tyczy się tapicerki z weluru. Jest ona puchata i delikatna, ale dość problematyczna w czyszczeniu i trudna w utrzymaniu. Jest to bardzo chłonny materiał, dlatego zalecane jest częste pranie takiej tapicerki. Nie tylko pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, ale również chroni tapicerkę przed grzybem, który powstaje w wyniku wilgoci.

 

O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do prania tapicerki?

  • Przemoczenie materiału może skutkować gniciem tapicerki, nieprzyjemnym zapachem i jej szybkim zużyciem
  • Rodzaj szczotki do czyszczenia i twardość jej włosia ma znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na stopień delikatności oczyszczanego materiału aby niepotrzebnie nie uszkodzić tapicerki
  • Dobór odpowiedniego preparatu do czyszczonej powierzchni – najlepszym wyborem będzie chemia o neutralnym pH, ponieważ jest bezpieczna dla wszystkich powierzchni
  • Dokładne wysuszenie tapicerki, co uchroni przed zawilgoceniem i nieprzyjemnym zapachem

 

Dlaczego warto regularnie prać tapicerkę?

  • Czystość wnętrza utrzymuje się przez dłuższy czas
  • Tapicerka i plastiki ulegają mniejszemu zniszczeniu i zużyciu
  • Mniejsze straty finansowe w przypadku renowacji zniszczonych i zaniedbanych elementów
  • Satysfakcjonujący efekt wizualny samochodu
  • Poprawa komfortu jazdy
  • Samochód zyskuje na wartości