Każdy posiadacz samochodu chce dla swojego czterokołowego przyjaciela jak najlepiej. Oprócz serwisowania niezbędne jest także dbanie o jego wnętrze. O ile samo odkurzanie nie sprawia problemu, tak pranie tapicerki może wydawać się sporym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego.
Od czego zacząć pranie tapicerki?
Należy dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu w celu pozbycia się wszelkich drobinek i zanieczyszczeń. Właściwe pranie tapicerki najlepiej zacząć od odkurzania podsufitki, a następnie stopniowo kierować się do niższych partii jak obszycia drzwi, plastiki wewnętrzne, fotele i bagażnik. Dopiero po odkurzeniu tych elementów należy zająć się wykładziną. Bywa ona dosyć problematyczna, ponieważ łatwo przylegają do niej zanieczyszczenia. Warto więc zaopatrzyć się w szczotkę o twardym włosiu, która z łatwością usunie zbędne drobinki przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej struktury wykładziny.
Właściwe pranie tapicerki zaczynamy od czyszczenia podsufitki i materiałowych elementów bocznych drzwi. Odkurzamy te części i dokładnie szczotkujemy, żeby nie naruszyć ich pierwotnej struktury. Warto użyć szczoteczki o delikatnym włosiu, która oprócz usunięcia zanieczyszczeń dodatkowo nie naruszy stanu naszej tapicerki. Następnie za pomocą produktu do bonnetowania i ściereczek z mikrofibry czyścimy podsufitkę i obszycia bocznych drzwi. Na sam koniec warto przetrzeć oczyszczane elementy jeszcze raz suchą ściereczką, aby zapobiec ich zawilgoceniu i usunąć nadmiar produktu. Są one niezwykle chłonne i delikatne, idealnie sprawdzają się do czyszczenia trudnych powierzchni. Ściereczki i ręczniki z mikrofibry dostępne są w naszym sklepie dsshop.pl → https://dsshop.pl/kategoria/akcesoria/sciereczki-i-reczniki-z-mikrofibry/
Kolejnym ważnym elementem prania tapicerki jest czyszczenie plastików. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo produkty, które precyzyjnie oczyszczą plastikowe elementy i zapobiegną ich szybkiemu zniszczeniu.
Warto więc zagłębić się w temat chemii do prania i dedykowanych temu produktom. Cena to nie wszystko, liczy się przede wszystkim jakość, a najlepiej kiedy te dwa elementy współgrają ze sobą. Do czyszczenia plastikowych powierzchni można użyć zarówno najbardziej powszechnego APC jak i produktów bardziej zaawansowanych, np. cleanerów, detailerów, odżywek, dressingów itp. W naszym sklepie dsshop.pl dostępny jest szeroki asortyment produktów do czyszczenia plastików. Kliknij i sprawdź już teraz!
Jak wyczyścić plastikowe elementy?
Należy zaaplikować preparat w dedykowanej porcji (warto w tym celu zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdują się z tyłu opakowania) i rozcieńczyć z wodą w odpowiedniej ilości (informacja również znajduje się z tyłu opakowania). Następnie rozprowadzamy uzyskany roztwór na czyszczoną powierzchnię za pomocą atomizera. Kolejnym krokiem jest roztarcie zaaplikowanego preparatu przy pomocy dedykowanych do tego pędzelków lub szczoteczek. Wycieramy pozostałości produktu i brudu za pomocą ściereczki z mikrofibry. Na sam koniec zalecamy również zwilżenie ściereczki wodą i ponowne przetarcie plastikowych powierzchni w celu zwiększenia wydajności dressingów.
Czas przejść do kolejnego etapu prania tapicerki. Wyczyściliśmy już podsufitkę i obszycia bocznych drzwi, zajęliśmy się plastikami. Pozostało dopieścić fotele, bagażnik i wykładzinę.
Ostatni etap prania tapicerki
Zaczynamy od aplikacji preparatu do tapicerki a następnie rozprowadzamy za pomocą atomizera i wcieramy za pomocą szczoteczki. Zostawiamy na ok. 20 minut, przez ten czas preparat zacznie działać i uwolni wszelki brud. Po odczekaniu przystępujemy do wyciągania zanieczyszczeń odkurzaczem esktrakcyjnym. Podczas pierwszych pociągnięć warto zaaplikować preparat ułatwiający wypłukiwanie. Po wyczyszczeniu tapicerki pozostawiamy ją do wyschnięcia.
Warto pamiętać, że nie z każdą tapicerką można obchodzić się w ten sam sposób. W przypadku tapicerki z alcantary proces wygląda tak samo jak przy zwykłym materiale. Jednak w przypadku skórzanego wykończenia należy postępować inaczej. W pierwszej kolejności czyścimy właśnie skórzane elementy, dopiero później pierzemy resztę tapicerki. Warto pamiętać o odpowiedniej kolejności w wykonywaniu tych czynności, ponieważ wbrew pozorom jest ona istotna. To samo tyczy się tapicerki z weluru. Jest ona puchata i delikatna, ale dość problematyczna w czyszczeniu i trudna w utrzymaniu. Jest to bardzo chłonny materiał, dlatego zalecane jest częste pranie takiej tapicerki. Nie tylko pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, ale również chroni tapicerkę przed grzybem, który powstaje w wyniku wilgoci.
O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do prania tapicerki?
- Przemoczenie materiału może skutkować gniciem tapicerki, nieprzyjemnym zapachem i jej szybkim zużyciem
- Rodzaj szczotki do czyszczenia i twardość jej włosia ma znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na stopień delikatności oczyszczanego materiału aby niepotrzebnie nie uszkodzić tapicerki
- Dobór odpowiedniego preparatu do czyszczonej powierzchni – najlepszym wyborem będzie chemia o neutralnym pH, ponieważ jest bezpieczna dla wszystkich powierzchni
- Dokładne wysuszenie tapicerki, co uchroni przed zawilgoceniem i nieprzyjemnym zapachem
Dlaczego warto regularnie prać tapicerkę?
- Czystość wnętrza utrzymuje się przez dłuższy czas
- Tapicerka i plastiki ulegają mniejszemu zniszczeniu i zużyciu
- Mniejsze straty finansowe w przypadku renowacji zniszczonych i zaniedbanych elementów
- Satysfakcjonujący efekt wizualny samochodu
- Poprawa komfortu jazdy
- Samochód zyskuje na wartości